بازاریابی محصول, وبسایت و پروفایل شخصی داود جمیری

6 مرحله چرخه عمر محصول

هنگامی که 12 ساله بودم ، کمی سی دی های پسر عموی بزرگم را نگاه می کردم ، کمی گیج بودم. وقتی می توانستم روی iTunes بروم و به تمام آهنگ های مورد علاقه ام گوش دهم ، نیازی به داشتن سی دی نداشتم. برای من سی دی ها منسوخ شده بودند و iTunes موج آینده بود. مواردی از این قبیل نمونه های خوبی از چرخه عمر محصول (PLC) در حال عمل هستند.

هیچ کس نمی خواهد محصولش “منسوخ” شده و به پایان چرخه عمر محصول برسد. با این وجود ، درک محصول شما در چه مرحله ای است ، بنابراین می توانید بازاریابی بهتری انجام دهید و تصمیمات تجاری شما می توانید با پاسخگویی سریع به تغییر نیازهای مشتری ، اضافه کردن پیشنهادات جدید به مجموعه خود و استفاده از فناوری جدیدی که شما را در بازار به روز نگه می دارد ، رشد کرده و در بازار رشد کنید.

در زیر ، ما با چرخه عمر محصول داخل و خارج آشنا می شویم ، اما اگر کمی خرج شده اید ، از پیوندهای زیر استفاده کنید تا مستقیماً به آنچه نیاز دارید بروید:

product development lifecycle stages

حال اگر از قبل با این اصطلاح آشنایی دارید ، ممکن است این تصویر را کمی خاموش کنید. در صنعت بازاریابی ، تصویر معمولی چرخه عمر محصول فقط چهار مرحله اصلی دارد – مقدمه ، رشد ، بلوغ و کاهش. در HubSpot ، ما موافقیم که اینها برای یک محصول حیاتی هستند ، اما دو مرحله “توسعه” و “کاهش” تقریباً به اندازه کافی پوشش داده نشده است.

به عنوان بازاریاب ، درک نحوه تغییر تاکتیک ها و استراتژی های شما بسته به مرحله ای که محصول شما در آن قرار دارد ، مهم است. بیایید هر یک از شش مرحله چرخه عمر محصول را تجزیه کنیم.

1. توسعه

مرحله توسعه چرخه عمر محصول ، مرحله تحقیق قبل از معرفی محصول به بازار است. این زمانی است که شرکت ها سرمایه گذار می آورند ، نمونه های اولیه را توسعه می دهند ، اثربخشی محصول را آزمایش می کنند و راه اندازی آنها را استراتژی می کنند. با توجه به ماهیت این مرحله ، شرکت ها هزینه زیادی را بدون درآمدزایی صرف می کنند زیرا محصول هنوز فروخته نشده است.

این مرحله بسته به پیچیدگی محصول ، جدید بودن آن و رقابت می تواند مدت زیادی طول بکشد. برای یک محصول کاملاً جدید ، مرحله توسعه سخت است زیرا اولین پیشگام یک محصول معمولاً به اندازه تکرارهای بعدی موفق نیست.

استراتژی بازاریابی مرحله توسعه

در حالی که بازاریابی به طور معمول در مرحله معرفی آغاز می شود ، می توانید با تأیید صداهای ثابت در صنعت ، ایجاد “سر و صدا” در مورد محصول خود کنید. همچنین می توانید تحقیقات یا توصیفات اولیه (و مطلوب) مصرف کننده را منتشر کنید. هدف بازاریابی شما در این مرحله این است که بر آگاهی از نام تجاری خود تکیه کنید و خود را به عنوان یک شرکت نوآور معرفی کنید.

2. مقدمه

مرحله معرفی زمانی است که یک محصول برای اولین بار در بازار عرضه می شود. این زمانی است که تیم های بازاریابی شروع به ایجاد آگاهی از محصول و دستیابی به مشتریان بالقوه می کنند. به طور معمول ، وقتی محصولی معرفی می شود ، فروش پایین است و تقاضا به آرامی افزایش می یابد.

معمولاً این مرحله بر کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی متمرکز است. شرکت ها روی آزمایش کانال های توزیع کار می کنند و سعی می کنند مشتریان بالقوه را در مورد محصول آموزش دهند.

معرفی استراتژی بازاریابی مرحله ای

اینجاست که سرگرمی شروع می شود. اکنون که محصول راه اندازی شده است ، در واقع می توانید محصول را با استفاده از بازاریابی ورودی و بازاریابی محتوا . آموزش در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف کننده هدف شما باید قبل از خرید آن چیزی را که خریداری می کند ، بداند. اگر استراتژی های بازاریابی شما موفق باشد ، محصول وارد مرحله بعدی می شود – رشد.

3. رشد

در مرحله رشد ، مصرف کنندگان محصول را در بازار پذیرفته اند و مشتریان شروع به خرید واقعی کرده اند. این بدان معناست که تقاضا و سود در حال افزایش است ، امیدوارم با سرعت پیوسته ای سریع.

مرحله رشد زمانی است که بازار محصول در حال گسترش است و رقابت شروع به توسعه می کند. رقبای احتمالی موفقیت شما را خواهند دید و می خواهند وارد شوند.

استراتژی بازاریابی مرحله رشد

در این مرحله ، کمپین های بازاریابی اغلب از جذب مشتریان به ایجاد نام تجاری تغییر می کنند تا مصرف کنندگان آنها را بر رقبای در حال توسعه ترجیح دهند. علاوه بر این ، با رشد شرکت ها ، آنها شروع به باز کردن کانال های توزیع جدید و افزودن ویژگی ها و خدمات پشتیبانی بیشتر می کنند. در استراتژی خود ، این موارد را نیز تبلیغ خواهید کرد.

4. بلوغ

مرحله سررسید زمانی است که میزان فروش از دوره رشد سریع کاهش می یابد. در این مرحله ، شرکتها شروع به کاهش قیمتهای خود می کنند تا بتوانند در میان رقابت فزاینده رقابتی باقی بمانند.

این مرحله ای است که در آن شرکت شروع به کارآمدتر شدن می کند و از اشتباهات انجام شده در مراحل معرفی و رشد درس می گیرد. کمپین های بازاریابی معمولاً بر تمایز تمرکز دارند تا آگاهی. این بدان معناست که ممکن است ویژگی های محصول افزایش یابد ، قیمت ها کاهش یابد و توزیع بیشتر شود.

در مرحله بلوغ ، محصولات شروع به ورود به سودآورترین مرحله می کنند. هزینه تولید کاهش می یابد در حالی که فروش در حال افزایش است.

استراتژی بازاریابی مرحله بلوغ

وقتی محصول شما به یک پیشنهاد بالغ تبدیل شد ، ممکن است احساس کنید در حال قایقرانی هستید زیرا فروش ثابت است و محصول تثبیت شده است. اما اینجاست که باید خود را به عنوان رهبر معرفی کنید و برند خود را متمایز کنید.

با افزایش پذیرش ، محصول را پیوسته بهبود دهید و به مصرف کنندگان در استراتژی بازاریابی خود اطلاع دهید که محصول مورد علاقه آنها بهتر از قبل است. این از شما در مرحله بعدی محافظت می کند – اشباع.

5. اشباع

در مرحله اشباع محصول ، رقبا شروع به تصاحب بخشی از بازار کرده اند و محصولات نه رشد و نه کاهش فروش را تجربه خواهند کرد.

معمولاً این زمانی است که اکثر مصرف کنندگان از یک محصول استفاده می کنند ، اما شرکت های رقیب زیادی وجود دارد. در این مرحله ، شما می خواهید محصول شما ترجیح نام تجاری شود تا وارد مرحله افول نشوید.

استراتژی بازاریابی مرحله اشباع

وقتی بازار اشباع شد ، باید بر تمایز ویژگی ها ، آگاهی از نام تجاری ، قیمت و خدمات به مشتریان تمرکز کنید. رقابت در این مرحله بالاترین است ، بنابراین مهم است که در مورد برتری محصول خود شک نکنید.

اگر نوآوری در سطح محصول امکان پذیر نیست (زیرا محصول در این مرحله فقط به اصلاحات جزئی نیاز دارد) ، در خدمات مشتری خود سرمایه گذاری کنید و از توصیفات مشتری در بازاریابی خود استفاده کنید.

6. کاهش

متأسفانه ، اگر محصول شما در بازار به مارک ترجیحی تبدیل نشود ، معمولاً با افت مواجه می شوید. فروش در طول رقابت شدید کاهش می یابد ، که غلبه بر آن دشوار است.

علاوه بر این ، با گذشت زمان روندهای جدیدی پدیدار می شود ، درست مانند مثال سی دی که قبلاً ذکر کردم. اگر شرکتی در این مرحله باشد ، یا محصول خود را متوقف می کند ، شرکت خود را می فروشد ، یا به نوعی به محصول خود نوآوری می کند و تکرار می کند.

کاهش استراتژی بازاریابی مرحله

در حالی که شرکت ها می خواهند از مرحله افت اجتناب کنند ، گاهی اوقات هیچ کمکی به آن نمی شود – به خصوص اگر کل بازار به کاهش رسیده باشد ، نه فقط محصول شما. در استراتژی بازاریابی خود می توانید بر نوستالژی تمرکز کنید یا بر برتری راه حل خود برای خروج موفقیت آمیز از این مرحله تأکید کنید.

برای افزایش چرخه عمر محصول ، شرکت های موفق همچنین می توانند استراتژی های تبلیغاتی جدیدی را اعمال کنند ، قیمت ها را کاهش دهند ، ویژگی های جدیدی را برای افزایش ارزش پیشنهادی خود اضافه کنند ، بازارهای جدید را کاوش کنند یا بسته بندی مارک را تنظیم کنند.

بهترین شرکتها معمولاً محصولات خود را در چند مرحله از چرخه عمر محصول در هر زمان معین خواهند داشت. برخی از شرکت ها برای شروع دوباره چرخه به سایر کشورها مراجعه می کنند.

اکنون که مراحل را پشت سر گذاشتیم ، بیایید برخی از نمونه های واقعی آنها را در عمل مرور کنیم.

بیایید چرخه عمر محصول محصولات محبوب را که از آن زمان به مرحله افول رسیده اند دنبال کنیم.

1. ماشین تحریر

ماشین تحریر اولین ابزار مکانیکی نوشتن بود – جانشین شایسته ای برای قلم و کاغذ. با این حال ، در نهایت ، فناوری های دیگر جاذبه پیدا کردند و جایگزین آن شدند.

 • توسعه : قبل از اولین تبلیغ تجاری ماشین تحریر به بازار معرفی شد ، ایده کلی برای قرن ها توسعه یافته بود ، در سال 1575 آغاز شد.
 • مقدمه : در اواخر دهه 1800 ، اولین ماشین تحریرهای تجاری معرفی شدند.
 • رشد : ماشین تحریر به سرعت به یک ابزار ضروری برای همه انواع نوشتار تبدیل شد و در ادارات ، مشاغل و خانه های خصوصی بسیار مورد استفاده قرار گرفت.
 • سررسید : ماشین های تحریر نزدیک به 80 سال در مرحله بلوغ بودند ، زیرا تا دهه 1980 این محصول ترجیحی برای تایپ ارتباطات بود.
 • اشباع : در مرحله اشباع ، ماشین های تحریر در دهه 1990 با رقابت شدید با رایانه ها روبرو شدند.
 • کاهش : به طور کلی ، ماشین تحریر نمی تواند در برابر رقابت فناوری های نوظهور مقاومت کند و سرانجام محصول متوقف شد.

2. انگور

با گذشتن از قرن بیست و یکم ، ما ظهور و سقوط Vine را مشاهده می کنیم ، یک برنامه اشتراک ویدیو با فرم کوتاه که در اوج خود منبع بسیاری از الگوهای رفتاری بود ، اما در نهایت به دلیل دیگر سیستم عامل ها رد شد.

 • توسعه : Vine در ژوئن 2012 تاسیس شد و عمدتا با Instagram رقابت می کرد.
 • مقدمه : این برنامه در سال 2013 به عموم معرفی شد. عامل متمایز کننده آن قالب ویدئویی کوتاه آن بود-کاربران فقط هفت ثانیه فرصت داشتند تا از چیزی که خنده دار ، پوچ یا ترکیبی بود فیلم برداری کنند. از هر دو.
 • رشد : تنها دو سال پس از انتشار ، Vine بیش از 200 میلیون کاربر فعال داشت. محبوبیت آن منجر به ظهور عبارت “Do it for the Vine” شوید.
 • سررسید : از آنجا که تنها چند سال در بازار بود ، Vine هرگز به مرحله بلوغ نرسید. در حالی که پذیرش زیاد بود ، هنوز یک برنامه نسبتاً جدید بود.
 • اشباع : Vine در بازار از قبل اشباع شده رقابت کرد. اینستاگرام ، اسنپ چت و یوتیوب نام های برجسته در گروه خود بودند و Vine به زودی شروع به کاهش کرد.
 • کاهش : وقتی Musical.ly معرفی شد ، Vine مقدار زیادی از کاربران خود را از دست داد و خاموش شد. پس از آن Byte ، یک پلت فرم اشتراک گذاری ویدئو کوتاه کوتاه ، جانشین آن شد ، اما هیچ کدام نتوانستند از Tik Tok ، که ماه ها پس از پایان Vine در 2016 راه اندازی شد ، پیشی بگیرد.

3. تلویزیون کابلی

روزهای تعویض کانال های تلویزیونی را برای یافتن آنچه باید تماشا کنید به خاطر دارید؟ من این کار را می کنم – و آنها کاملاً احساس می کنند مانند چیزی از گذشته هستند. در حالی که تلویزیون کابلی هنوز در دسترس است ، می توان گفت که به مرحله افول نزدیک شده است.

 • توسعه : تلویزیون کابلی در نیمه اول قرن بیستم توسعه یافت. جان والسون به عنوان اختراع خود شناخته شده است.
 • مقدمه : اولین سیستم تلویزیونی تجاری در سال 1950 معرفی شد و تا سال 1962 ، این فناوری اولین نکات رشد را مشاهده کرد.
 • رشد : پس از چند دهه متوقف شدن توسعه تلویزیون کابلی (به دلیل محدودیت های قانونی) ، این فناوری مورد توجه قرار گرفت و تا سال 1980 ، بیش از 15 میلیون خانوار از کابل استفاده کردند.
 • بلوغ : تلویزیون کابلی در حدود دهه 1990 بالغ شد. از هر ده خانوار هفت نفر دارای کابل بودند.
 • اشباع : در آغاز قرن 21 شاهد اشباع بیش از حد این فناوری بودیم و همچنین با سایر پیشرفت های مدرن مانند خدمات درخواستی و تلویزیون با کیفیت بالا (HDTV) رقابت کرد. در حالی که اینترنت هنوز در مراحل اولیه خود بود ، به زودی در تلویزیون کابلی نیز به دست می آید.
 • کاهش : از سال 2015 به بعد ، تلویزیون کابلی کاهش قابل توجه . سرویسهای پخش آنلاین ویدیو مانند Netflix و Hulu در اولویت هستند – و این روند قرار است ادامه یابد.

4. فلاپی دیسک

این یادگار زمانی روشی محبوب و راحت برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها بین رایانه ها بود. من به سختی می فهمیدم که آنها در حال بزرگ شدن چیستند و من را شگفت زده می کند که به وجود اشتراک گذاری داده های ابری و سایر وسایل ذخیره سازی انبوه فکر کنم.

 • توسعه : اولین فلاپی دیسک در سال 1970 توسط مهندسان IBM توسعه یافت. این یک دیسک مغناطیسی انعطاف پذیر 8 اینچی در یک محفظه مربع با ظرفیت ذخیره سازی 2 مگابایت بود.
 • مقدمه : در سال 1971 معرفی شد و تا حد زیادی به عنوان تنها راه انتقال یا ذخیره داده ها شناخته شد.
 • رشد : از فلاپی دیسک بیشتر در دهه های 1980 تا 1990 استفاده می شد.
 • سررسید : در دهه 1990 به خوبی در بازار فروخته می شود. با گذشت زمان بهبود می یابد ، می تواند 200 مگابایت فضای ذخیره سازی داشته باشد.
 • اشباع : رقبای اصلی در آغاز قرن 21 ظاهر شدند. اختراع کابل های USB ، هارد دیسک های خارجی ، سی دی ها و موارد دیگر به افراد امکان ذخیره داده ها را داد.
 • کاهش : فلاپی دیسک با افت زیادی روبرو شد تا اینکه Hewlett-Packard تولید دیسک را در سال 2009 متوقف کرد. ظرفیت ذخیره سازی سایر محصولات موجود در بازار کارآمدتر شد.

نیازی نیست همه محصولات با مرحله کاهش روبرو شوند. شرکت ها می توانند چرخه عمر محصول را با تکرارهای جدید افزایش دهند و تا زمانی که محصولات متعددی در نقاط مختلف چرخه عمر محصول دارند ، سرپا بمانند.

چرخه عمر محصول بین المللی

چرخه عمر بین المللی محصول (IPL) چرخه ای است که یک محصول در بازارهای بین المللی طی می کند. با بالغ شدن محصولات و شرکت ها می خواهند از مرحله افت اجتناب کنند ، معمولاً بازارهای جدیدی را در سطح جهان کشف می کنند. هنگامی که محصولات به تولید انبوه می رسند ، تولید و تولید به کشورهای دیگر نیز منتقل می شود.

مراحل چرخه عمر محصول بین المللی مشابه چرخه عمر معمولی محصول است. با این حال ، مرحله توسعه متفاوت به نظر می رسد ، زیرا آداب و رسوم و مقررات محلی می تواند بر مدت زمان رساندن محصول به بازار جدید تأثیر بگذارد.

مراقب باشید: هنگامی که زمینه را در یک بازار جدید ایجاد کردید ، مطمئناً رقبای شما از آن پیروی خواهند کرد و مراحل چرخه زندگی تا اشباع ادامه می یابد و در نهایت کاهش می یابد. گزینه شما این است که یا وارد بازار دیگری شوید یا از اشتباهات قبلی درس بگیرید و قبل از شروع مرحله کاهش نوآوری داشته باشید.

در مرحله بعد ، ما به بررسی زمان استفاده از چرخه عمر محصول می پردازیم.

زمان استفاده از چرخه عمر محصول

به عنوان مثال ، یک محصول کاملاً جدید متفاوت از یک محصول باسابقه و بالغ به بازار عرضه می شود. برای اولی ، کمپین های بازاریابی بر افزایش آگاهی تمرکز خواهند داشت ، در حالی که برای دومی ، بر حفظ آگاهی تمرکز خواهند کرد.

مشاغل همچنین از چرخه عمر محصول برای دستیابی به موارد زیر استفاده می کنند:

 • اقتدار رقابتی ایجاد کنید. اگر محصول شما جدید است و اخیراً به بازار معرفی شده است ، می توانید آن را به عنوان جایگزینی جدید و بهبود یافته برای محصول موجود تبلیغ کنید. اگر محصول تأسیس شده است ، می توانید سابقه طولانی استفاده از آن در مارک تجاری خود را تضمین کنید.
 • تصمیم در مورد استراتژی قیمت گذاری . بسته به مرحله چرخه عمر محصول شما ، نحوه قیمت گذاری محصول را انتخاب می کنید. یک محصول جدید ممکن است برای جلب خریداران بیشتر قیمت کمتری داشته باشد ، در حالی که محصولی در مرحله رشد می تواند قیمت بالاتری داشته باشد.
 • ایجاد استراتژی بازاریابی محصول شما مرحله چرخه زندگی تعیین می کند که کدام استراتژی را باید دنبال کرد. بلوغ و آگاهی مخاطب نقش مهمی در نوع محتوایی که در سایت و نمایه های رسانه های اجتماعی خود منتشر می کنید
 • دارد.

 • قبل از شروع کاهش محصول ، پاسخ دهید. هیچ حسی بدتر از این نیست که مشاهده کنید محصول شما به تدریج منسوخ می شود یا توسط یک محصول رقیب جابجا می شود. با در نظر گرفتن مراحل چرخه زندگی ، می توانید یک استراتژی ایجاد کنید که با رسیدن به مراحل اشباع و کاهش ، شما را از خط مقدم جلوتر نگه دارد.

چرخه عمر محصول به نفع مشاغل است زیرا آنها می توانند متن و موقعیت خود را به بهترین شکل ممکن در بازاری که محصول در آن قرار دارد تغییر دهند. اگر محصول شما اخیراً معرفی شده است و سعی می کنید آن را به عنوان یک راه حل قدیمی معرفی کنید ، مصرف کنندگان این کار را به درستی انجام می دهد و در نتیجه کمتر به شما اعتماد می کند.

چرخه زندگی محصول خود را در نظر داشته باشید

چه در حال توسعه یک محصول جدید هستید و چه با یک برند بالغ و با سابقه کار می کنید ، می توانید از مراحل چرخه عمر محصول به عنوان راهنمای کمپین های بازاریابی خود استفاده کنید. هر مرحله نحوه اطلاع رسانی مخاطبان به محصول ، نحوه قرارگیری نام تجاری خود در بازار و نحوه تصمیم گیری شما برای حرکت رو به جلو پس از مرحله افول را تعیین می کند. با در نظر گرفتن چرخه زندگی محصول خود ، می توانید در کمپین های بازاریابی بهتر سرمایه گذاری کنید که منجر به بازگشت سرمایه می شود.

توجه ویراستار: این پست در ابتدا در ژانویه 2020 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

Product Marketing Kit

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *