از سرگیری, وبسایت و پروفایل شخصی داود جمیری

چگونه درباره سوابق حرفه ای خود بنویسیم

یک راه عالی برای به اشتراک گذاشتن بیشتر در مورد سابقه خود داشتن سند آماده شده است ، مانند یک بیوگرافی حرفه ای .

یک بیوگرافی حرفه ای می تواند با کارفرمایان آینده به اشتراک گذاشته شود ، با همکاران شما به اشتراک گذاشته شود ، در نمایه رسانه های اجتماعی شما قرار داده شود ، برای اعلان مشارکت در سخنرانی استفاده شود یا به عنوان نویسنده بیوگرافی در یک وبلاگ.

نوشتن درباره سوابق حرفه ای شما برای اولین بار ممکن است چالش برانگیز یا ناخوشایند باشد ، اما لازم نیست.

در اینجا ، نکاتی را بررسی می کنیم که به شما کمک می کند هنگام نوشتن سابقه حرفه ای خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. بیایید شیرجه بزنیم.

→ Download Now: 80 Professional Bio Examples [Free Templates]

سابقه حرفه ای شما شامل مشاغل قبلی که داشته اید ، پروژه های موفقی که در آنها کار کرده اید ، دستاوردهای مهم مانند تبلیغات یا جوایز ، سازمان های حرفه ای شبکه ای که متعلق به آنها هستید ، و هر چیز دیگری که می خواهید با کسی که می خواهد بیشتر بدانید در مورد شما به صورت حرفه ای.

نه تنها به اشتراک گذاشتن بیشتر در مورد سابقه خود راهی عالی برای گفتن بیشتر در مورد خود برای دیگران است ، بلکه فرصتی است برای تفکر کامل در مورد سفر حرفه ای خود و اهدافی که به دست آورده اید – به علاوه ، آنچه شما امیدوار هستید در این زمینه به آن برسید. آینده.

در ادامه ، بیایید به نحوه شروع کار بپردازیم.

1. از صفر شروع نکنید.

اگر در تشخیص اینکه از کجا شروع کنید مشکل دارید ، از یک الگوی بیوگرافی حرفه ای برای راهنمایی استفاده کنید. الگوها ، مانند الگوهای زیر ، تمرکز بر اطلاعات شخصی و دستاوردهای خود را برای شما آسان تر می کند ، بدون اینکه نگران ساختار آن باشید.

منبع ویژه: حرفه ای الگوهای زیستی و نمونه ها

بارگیری الگوها

2. مخاطبان خود را بشناسید.

توجه داشته باشید که چه کسی زندگی نامه حرفه ای شما را می خواند و به خواننده شما توجه می کند.

همچنین ممکن است بخواهید نسخه های مختلف سند خود را متناسب با مخاطبین خاص پیش نویس کنید. به عنوان مثال ، نسخه ای که در LinkedIn خود ارسال می کنید ممکن است به اندازه نسخه ای که در وب سایت شخصی خود ارسال می کنید دارای جزئیات نباشد و اگر خواننده شما یک کارفرمای بالقوه است ، افزودن جزئیاتی که مشخص می کند چرا بهترین کاندیدا هستید مشخص می شود. برای نقشی که برای آن درخواست می کنید.

دارمش شاه بنیانگذار HubSpot از بایوس های مختلف برای سیستم عامل های مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال ، در توییتر ، بیوگرافی دارمش کوتاه و شیرین است که برای محدودیت شخصیت توییتر بسیار مناسب است .

Darmesh Shah's professional background on Twitter متناوبا ، در وب سایت INBOUND ، بیوگرافی دارمش به صورت سوم شخص برای شرکت کنندگان نوشته شده است. این بیوگرافی ضمن ارائه برخی اطلاعات کلیدی زمینه ، نقش فعلی دارمش را روشن می کند.

Darmesh Shah's professional background on the INBOUND website سرانجام ، در بیوگرافی OnStartups ، صدای دارمش قابل تشخیص است زیرا مستقیماً با خواننده صحبت می کند. این به خوانندگان بینش بیشتری در مورد سابقه دارمش مستقیماً از دیدگاه وی می دهد.

Darmesh Shah's professional background on OnStartups بهترین قسمت در مورد این رویکرد این است که می توانید نسخه های بیوگرافی خود را به هر میزان که می خواهید ایجاد کنید ، یا هر زمان که نیاز دارید به سادگی یک نسخه عمومی را بازیافت کنید.

3. نمایش پیشرفت حرفه ای.

هنگام نوشتن ، به این فکر کنید که زندگی حرفه ای خود را به گونه ای تنظیم کنید که یک جدول زمانی برای نشان دادن پیشرفت شما ایجاد کند. توضیح دهید که نقش های مختلف شما چگونه بوده اند و بر مسئولیت هایی که شما را برای موفقیت در نقش های بعدی شما تعیین می کند ، تأکید کنید.

توجه به این نکته ضروری است که جدول زمانی شما نباید خطی باشد.

“به دنبال موضوعی باشید که در چندین مشاغل شما وجود داشته باشد ، و انتخاب های خود را به گونه ای ارائه دهید که موضوعات مشترک را در هر یک از تصمیمات شغلی شما نشان دهد” استراتژیست حرفه ای جنی فاس توضیح می دهد.

هدف این است که نقش های متفاوتی را که به عهده دارید به مخاطبان نشان دهید و اینکه چگونه تمام تجربیات شما در پیشرفت کلی حرفه ای شما نقش داشته است.

4. دستاوردهای خود را برجسته کنید.

یکی از بهترین چیزها در زمینه نوشتن سابقه حرفه ای شما این است که این فرصت کاملی است که به خودتان افتخار کنید – و منظور من افتخار فروتنانه نیست.

به موفق ترین پروژه هایی که در آن ها مشارکت داشته اید ، استراتژی هایی که در توسعه و اجرای آنها کمک کرده اید ، معاملات بسته شده ، درآمدی که ایجاد کرده اید و هر چیز دیگری که به عنوان یک موفقیت بزرگ برجسته می شود فکر کنید. .

“یک مدیر سابق یکبار به من گفت که” برگه ای مباهات “را در یک سند در رایانه خود نگه داری. ایده این بود که فهرستی در حال اجرا از دستاوردهای قابل توجه ، نام رسانه ها ، جوایز و توصیه نامه هایی تهیه کنم که می توانم به آنها اشاره کنم کارلی استک ، مدیر تیم تبدیل محتوا در HubSpot ، به من گفت .

همچنین مهم است که در نظر بگیرید که موفقیت در نقش های قبلی شما چگونه اندازه گیری شده است – و این چگونه می تواند نحوه نوشتن در مورد آن را شکل دهد.

اگر موفقیت شما برای معیارهای اندازه گیری سنجیده می شود ، آمارهای قوی را درج کنید. ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

 • “در شش ماه اول زندگی ام ، توانستم تعداد X مشتری را ثبت کنم که به طور متوسط ​​ماهانه درآمد تکراری X $ را ایجاد می کردند.”
 • “من به افزایش X درصد حفظ مشتری کمک کردم.”
 • “با استراتژی که تدوین کردم ، تیم من توانست هزینه های جذب مشتری را تا X درصد کاهش دهد.”

اگر نقش شما در درجه اول از طریق اهداف کیفی سنجیده می شود ، موارد برجسته ای را بیان کنید که نشان دهنده مهارت هایی است که در آنها برتر هستید. به عنوان مثال:

 • “من یک پروژه بزرگ را با استفاده از مهارتهای قوی مدیریت زمان با موفقیت اجرا کردم و نتایج را به ذینفعان C-suite اعلام کردم.”
 • “من توانستم پروژه ای را تکمیل کنم که پیش بینی می شد به دلیل مهارتهای سازمانی من یک چهارم کامل در نصف زمان به طول انجامد.”
 • “من به دلیل توجه به جزئیات و مهارتهای قوی همکاری تیمی برای هدایت پروژه پاکسازی پایگاه داده انتخاب شدم.”

5. شخصیتی باشید.

زمان بندی ها و دستاوردها عالی هستند ، اما شخصی بودن حتی بهتر است.

خوانندگان باید احساس کنند که از سوابق حرفه ای خود می دانند که شما چگونه هستید. این به خوانندگان این فرصت را می دهد که در مورد شما فراتر از محدوده حرفه ای بیشتر بدانند. اگر سرگرمی های خوبی دارید که در خارج از محل کار از آنها لذت می برید ، این زمان برای به اشتراک گذاشتن آن است.

در اینجا لیستی از خواسته ها وجود دارد که به شما کمک می کند “حقایق جالب” را برای برجسته سازی مورد بحث قرار دهید:

 • در حال حاضر از چه برنامه تلویزیونی استفاده می کنید؟
 • آیا حیوان خانگی دارید؟
 • چیزی که اکثر مردم درباره شما نمی دانند چیست؟
 • به چه زبانهایی صحبت می کنید؟
 • به چه چیزی بیشتر به خودتان افتخار می کنید؟
 • چه کاری انجام داده اید که ارزش فهرست را دارد؟
 • برای استراحت چه می کنید؟
 • سه برنامه ضروری شما چیست؟
 • همکار مورد علاقه شما در مورد شما چه می گوید؟
 • بهترین توصیه ای که تا به حال دریافت کرده اید چیست و چگونه آن را در زندگی خود به کار می برید؟

شخصیت داشتن همچنین فرصتی عالی برای پرداختن به هر لحظه غیر متعارف در زمینه حرفه ای شما است. به عنوان مثال ، شاید شما در مسیر شغلی خود تغییری شدید ایجاد کرده اید ، یا در مواقعی تعطیل شده اید.

این نوع داستانها می توانند ارتباط شما را با مخاطبان بیشتر کنند ، و هرگز نمی دانید که ممکن است در پایان با یکی از سرگرمی ها یا لحظات شخصی خود با چه کسانی ارتباط برقرار کنید.

6. درخواست بازخورد کنید.

بازخورد سازنده هنگام نوشتن مهم است درباره خودتان. در حالی که بسیاری پس از تکمیل پیش نویس بیوگرافی خود منبع بازخورد را انتخاب می کنند ، دریافت بازخورد از همسالان در مراحل اولیه فرآیند نگارش به همان اندازه مفید است.

غالباً همسالان ما می توانند به شناسایی نقاط قوت ما و فرصت هایی برای بهبود کمک کنند. اگر در ایجاد یک جدول زمانی مشخص یا مشخص کردن موارد برجسته که باید به آنها اشاره کنید مشکل دارید ، با یک همکار برای ایده پردازی فکر کنید.

تکالیف موفقی را که در آنها همکاری کرده اید ، در نظر بگیرید و از همسالان خود بخواهید تا بازخورد صادقانه ای درباره بهترین کاری که انجام داده اید ارائه دهند – و این بازخورد را در بیوگرافی خود وارد کنید.

اگر برای شروع به کمک نیاز دارید ، در اینجا لیستی از س questionsالات بحثی است که باید با همسالان خود برای کشف نقاط قوت حرفه ای که ممکن است در ارزیابی خود از آنها چشم پوشی کنید استفاده کنید:

 • فکر می کنید من چه نقشی را در کارهای گروهی ایفا می کنم؟
 • چگونه به شما در موفقیت بیشتر کمک کرده ام؟
 • به نظر شما چشمگیرترین پروژه من چه بوده است؟
 • اولین برداشت شما از من چه بود؟
 • به نظر شما نقاط قوت من چیست؟

اگر احساس می کنید گیر کرده اید ، از استفاده از قالبهای بیوگرافی حرفه ای برای کمک به شما

در مرحله بعد ، بیایید به سراغ نمونه های حرفه ای حرفه ای از هر دو حرفه حرفه ای و اولیه برویم.

نمونه های سابقه حرفه ای

1. Bozoma Saint John

Professional background example by Bozoma Saint John Bozoma Saint John بیوگرافی خود را با پوشش جدیدترین نقش خود باز می کند در نتفلیکس ، سپس به آغاز کار خود باز می گردد. از آنجا ، او یک نمای کلی از دستاوردهای خود ارائه می دهد ، و نام برجسته ترین سازمان هایی را که با آنها کار کرده است درج می کند.

توجه داشته باشید که چگونه وی با استفاده از نام مستعار خود “Boz” در طول سابقه حرفه ای خود ما را با او آشنا می کند. به همین ترتیب ، می توانید از نام مستعار خود در سراسر بیوگرافی خود استفاده کنید (اگر آن را به صورت سوم شخص می نویسید).

اگر به دنبال صحبت یا ارائه فرصت هستید ، توصیه می کنیم پیش زمینه ای مانند سنت جان بنویسید.

2. جیم کوالسکی

Professional background example by Jim Kowalski جیم کوالسکی قبل از توصیف تجربه کار و دستاوردهای خود ، احساسات خود را با ما در میان می گذارد. او به این نکته اشاره می کند که عشق خود به صنعت خودرو را به اخلاق خود در کار وصل کند. یکی دیگر از ویژگیهای قابل توجه سابقه حرفه ای او این است که او از برندی که او تقویت کرده است نام می برد (او ادعا می کند “تقریباً مرده بود”). او با ماجراهای جذاب خود در سراسر جهان ، از جمله ساخت خانه در تایلند ، پایان می دهد.

روش هایی را ذکر کنید که از شکست مشتریان و سایر شرکت ها جلوگیری کرده اید. اگر ماجراهای قابل توجهی داشته اید ، آنها را در زمینه حرفه ای خود نیز در نظر بگیرید. بیوگرافی پس زمینه نباید چوبی باشد. همچنین می تواند مفرح باشد ، مادامی که در عقل خود باقی بمانید. به علاوه ، به خواننده فرصتی می دهد تا با شما ارتباط برقرار کند.

3. Katherine Gundlach

Professional background example by Katherine Gundlach اگر دانشجوی کالج هستید ، ممکن است لیست بلندی از موفقیت های حرفه ای ، اما می توانید از مثال کاترین گاندلاخ توجه داشته باشید و در مورد آنچه دوست دارید انجام دهید – و چرا دوست دارید آن را انجام دهید بنویسید.

کاترین گاندلاخ سابقه حرفه ای خود را با وضعیت فعلی خود به عنوان دانشجوی کالج باز می کند ، سپس به حکایتی می پردازد که علت عکاس شدن او را شرح می دهد. در نیمه دوم بیوگرافی ، او ماموریت خود را هنگام عکاسی از دیگران شرح می دهد. در بیوگرافی خود ، هدف کاری را که انجام می دهید (یا دلیلی که می خواهید رشته خاصی را دنبال کنید) توضیح دهید.

او همچنین می گوید از کجا آمده است. ذکر اطلاعات شخصی در بیوگرافی حرفه ای شما می تواند راهی برای ارتباط خوانندگان ، مدیران و همکاران با شما باشد.

4. اریک ریم

Professional background example by Erick Rheam سابقه حرفه ای اریک ریم به طور موثری مسیر وی را برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی ترسیم می کند. او همچنین با بیان اینکه به طور منظم در سراسر ایالات متحده صحبت می کند ، تخصص خود را تقویت می کند ، سپس چشم انداز و هدف خود را برای انجام کارهایی که انجام می دهد ، بیان می کند. مانند برخی دیگر از نمونه های موجود در این فهرست ، او شامل اطلاعات شخصی درباره خود است: اینکه او یک دونده است.

این سابقه حرفه ای به خوبی انجام می شود زیرا مختصر و حرفه ای ، تخصص و شخصیت را متعادل می کند. با اختصاص 1-2 جمله به هر جنبه از زندگی حرفه ای و شخصی خود ، می توانید به تعادل مشابهی در سند پیشینه خود دست پیدا کنید.

5. دکتر هویان لو

Professional background example by Dr. Luo دکتر. سابقه حرفه ای هویوان لو یک نمونه کلاسیک از یک زندگی نامه الهام بخش ، حرفه ای و متقاعد کننده است.

در صنعت پزشکی ، آموزش بسیار مهم است – مدت زمان مطالعه شما می تواند سطح تخصص شما را تعیین کند. دکتر لو بلافاصله سوابق تحصیلی خود را لیست می کند ، سپس توضیح می دهد که او چقدر علاقه مند به رشته خود است. او بیشتر بر ارزشهای بشردوستانه خود تأکید می کند و او را به عنوان کاندیدای عالی برای آموزش بالینی و فرصتهای گفتاری تقویت می کند.

اگر در صنایع مراقبت های بهداشتی ، غیرانتفاعی ، حقوقی ، آموزشی یا محیط زیست کار می کنید ، بر ارزش ها و اخلاق خود در زمینه حرفه ای خود تاکید کنید. مانند دکتر لو ، می توانید برای آخرین جمله از موقعیت فعلی خود ذکر کنید.

6. Claire Buswell

Professional background example by Claire Buswell کلر باسول بلافاصله خود را با مرور تاریخچه شخصی خود-و سپس ارتباط آن با نقش امروزی-خود به عنوان شخصیتی نسبی معرفی می کند. از آنجا که او زمانی در موقعیت مشابه مشتریانش قرار داشت ، بوسول آمادگی بیشتری برای کمک حرفه ای به آنها دارد. او این امر را در پیشینه حرفه ای خود به وضوح بیان می کند و در مورد سخت بودن کار پیدا نمی کند.

اگر شغلی ایجاد کرده اید که مشکلی را که تجربه کرده اید حل می کند ، آن را در زمینه حرفه ای خود قرار دهید. از آسیب پذیری نترسید. در واقع ، آسیب پذیر بودن می تواند شما را بیشتر مرتبط سازد و سطح موفقیت شما در حال حاضر گواهی بر کارآیی روش های شما خواهد بود.

آماده شروع به نوشتن هستید؟

هنگام نوشتن درباره بیوگرافی حرفه ای خود ، این نکات و مثالها را در نظر داشته باشید. محصول نهایی شما باید یک بیانیه کتبی باشد که دارای برجسته ترین مهارت ها و دستاوردهای شما باشد. همچنان که در حرفه خود پیشرفت می کنید ، برای به روز رسانی بیوگرافی خود مانند رزومه خود وقت بگذارید و خوانندگان خود را تحت تأثیر قرار دهید.

توجه ویراستار: این پست در ابتدا در نوامبر 2020 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

New Call-to-action

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *