بینش تجاری, گزارشگری بازاریابی, وبسایت و پروفایل شخصی داود جمیری

نمودارهای آبشار: نمودار بازاریابی برای دستیابی به اهداف خود نیاز دارید

در ماه نوامبر گذشته ، من و شوهرم در ماه عسل در Maui بودیم. یکی از اصلی ترین فعالیت هایی که می خواستیم انجام دهیم تور پیاده روی در مجاورت آبشارها بود. ما آرزو داشتیم که هنگام طلوع آفتاب در آب آبشار شنا کنیم.

وقتی کلمه “آبشار” را می شنوید ، معمولاً همان چیزی است که تصور می کنید. با این حال ، امروز ، ما در مورد نوع دیگری از آبشار – نمودار آبشار صحبت خواهیم کرد.

نمودارهای آبشار یک منبع تجسم داده است که می تواند به شما در جمع آوری و ردیابی داده های مهم مانند اهداف ترافیک و تولید سرب کمک کند. در زیر ، بیایید بررسی کنیم نمودار آبشار چیست ، چگونه یک نمودار را بخواند ، و چگونه ایجاد کند.

→ Free Download: Free Marketing Reporting Templates [Access Now]

در بازاریابی ، یک نمودار آبشار می تواند تعداد لیدها ، منابع ترافیکی یا بازدید از وبلاگ را در طی یک دوره زمانی نشان دهد. به طور خاص ، شما می توانید از یک نمودار آبشار برای نشان دادن میزان افزایش یا کاهش بازدید وبلاگ خود در سال گذشته استفاده کنید ، و مقادیر ماه به ماه را می دهید.

برای نمایش این نوع داده ها می توانید به طور بالقوه از نمودارهای خطی ، نمودارهای میله ای و حتی نمودارهای گلوله ای استفاده کنید. اما نمودارهای آبشار این مزیت را دارند که سودهای شما را نشان می دهند زیرا در طول زمان تحت تأثیر ضررها قرار می گیرند.

چرا باید از نمودار آبشار استفاده کرد؟

هنگام تلاش برای تجسم داده هایی که هم سود و هم زیان را تجربه می کند ، باید از نمودار آبشار به جای انواع دیگر نمودارها استفاده کنید. اگر می خواهید ببینید که چگونه ضرر بر مقدار بعدی تأثیر می گذارد بسیار مفید است.

یكی از دلایل موثر بودن نمودارهای آبشار در بازاریابی این است كه آنها داده هایی را كه گزارش می دهد ، ارائه می دهند. ترین تجسم داده ها از بی توجهی به شرایطی که منجر به کاهش یا افزایش تعداد می شود ، مانند فصلی ، رنج می برند.

به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما به مرور زمان یک نمودار آبشار از دنبال کنندگان Twitter خود ایجاد کرده اید. به جای استفاده از یک نمودار خطی که تعداد کل کاربران شما را در طول زمان نشان می دهد ، یک نمودار آبشار نشان می دهد که چه تعداد از دست داده اید – و چگونه بر ارقام بعدی تأثیر می گذارد.

خواندن این نمودارها در نگاه اول دشوار است. در زیر ، بیایید نحوه خواندن نمودار آبشار را مرور کنیم.

نحوه خواندن نمودار آبشار

اگر هرگز این کار را نکرده باشید ، خواندن نمودار آبشار در ابتدا خارجی به نظر می رسد.

با این وجود ، مهم است که به یاد داشته باشید که آن را به ترتیب ، از چپ به راست می خوانید.

به عنوان مثال ، فرض کنید شما ماه به ماه ترافیک وبلاگ را ردیابی می کنید. در انتهای سمت چپ ، کل ترافیک سال قبل را خواهید داشت. سپس ، سود و زیان ماه به ماه برای کل سال را در بر خواهید گرفت. در پایان نمودار ، کل ترافیک سال را مشاهده خواهید کرد.

شکل ظاهری اینگونه است:

Waterfall chart of hypothetical blog traffic.

نحوه پایان یافتن هر مقدار را در جایی که مقدار قبلی به پایان رسیده یا شروع شده مشاهده کنید. در ژانویه ، 5000 بازدید کننده سود داشته است ، اما در فوریه و مارس ، 2000 ضرر داشته است. مقدار ترافیک آوریل با شروع از رقم -2000 و بالا رفتن از آنجا ، آن را در نظر می گیرد.

اساساً ، یک نمودار آبشار قرار است به شما نشان دهد که از کجا شروع کرده اید و در کجا به پایان رسیده اید ، با جزئیات نحوه رسیدن به آنجا. در این مثال می بینید که در مقایسه با ماههایی که ترافیک خود را از دست داده اند ، کدام ماه ها بیشترین میزان بازدید را داشته اند این امر می تواند به شما کمک کند تنظیمات فصلی را مشاهده کنید ، ضمن اینکه تصویر بزرگ را نیز در ذهن داشته باشید.

اکنون ، ممکن است از خود بپرسید ، “ساخت این نمودار دشوار به نظر می رسد. چگونه می توانم خودم را در Excel بسازم؟” در زیر ، روند ساده ایجاد نمودار آبشار خود را بررسی خواهیم کرد.

مطمئن نیستید که چگونه واقعاً این کار را انجام دهید؟ در زیر ، ما یک الگوی و دستورالعمل های بیشتر را آورده ایم.

پاداش: همچنین در صورت استفاده از نرم افزار گسترده صفحه گسترده ، دستورالعمل هایی برای ایجاد نمودارهای آبشار در Google Sheets خواهید یافت.

قالب اکسل آبشار

1 یک جدول با چهار ستون ایجاد کنید.

قبل از اینکه بتوانید یک نمودار آبشار ایجاد کنید ، می خواهید یک جدول از مقادیر ایجاد کنید که می خواهید در نمودار خود نشان داده شوند.

به عنوان مثال ، آیا شما تعداد ترافیک وبلاگ را ردیابی می کنید؟ یا شاید شما در حال بررسی سرنخ های تولید شده از یک کمپین بازاریابی خاص هستید؟ در هر صورت ، قبل از ایجاد نمودار آبشار ، باید داده های خود را جمع آوری کنید.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که اکسل یا Google Sheets را باز کنید و وارد کردن اطلاعات خود را به صورت دستی آغاز کنید. هنگامی که داده های خود را وارد می کنید ، اطمینان حاصل کنید که تفاوت بین مقادیر مثبت و منفی را نشان می دهید. برای نشان دادن یک مقدار منفی ، فقط یک علامت منفی در مقابل شماره اضافه کنید.

برای این الگو ، ترافیک وبلاگ را ردیابی خواهیم کرد. توجه: همه شماره ها دلخواه هستند و بازتاب دهنده بازدید هیچ وبلاگی نیستند.

Excel table example.

چهار ستون ایجاد کنید. دو ستون اول عنوان نخواهند داشت. در سلول های A2 تا A15 ، شروع را بنویسید ، سپس تمام 12 ماه ، سپس پایان را بنویسید.

در سلول C1 ، “GAIN” را بنویسید و در سلول D1 ، “LOSS” را بنویسید.

از آنجا شماره ترافیک خود را قرار دهید. از چه میزان ترافیک شروع می کنید؟ این را در سلول B2 ، کنار START بنویسید. سپس ، برای هر ماه ، بنویسید که چه مقدار سود یا ضرر کرده اید.

همه موارد را با هم اضافه کنید ، از جمله مقادیر منفی ، و آنها را در سلول B15 ، کنار END قرار دهید.

2. همه داده های خود را برجسته کنید ، سپس نمودار آبشار خود را وارد کنید.

اکنون که مقادیر خود را دارید ، جدولی را که تازه ایجاد کرده اید برجسته کنید. در Google Sheets ، به درج نمودار → نمودار آبشار بروید.

این یک نمودار آبشار ایجاد می کند و ویرایشگر نمودار در سمت راست نشان داده می شود. وقتی ویرایشگر نمودار ظاهر شد ، مطمئن شوید که “نمودار آبشار” در زیر نمودار نوع انتخاب شده است.

Waterfall chart editor in Excel.

در اکسل ، به درج → [نماد نمودار آبشار] → سقوط بروید.

Option to create a waterfall chart in Excel نمودار شما به طور خودکار براساس مقادیر موجود در الگوی ما ایجاد می شود.

3 نمودار آبشار خود را قالب بندی کنید.

در این مرحله ، همه کارهای سخت انجام شده است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که نمودار خود را قالب بندی کنید و مطمئن شوید که به نظر می رسد چطور می خواهید.

در Google Sheets ، روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای نمودار کلیک کنید و ویرایش نمودار را بزنید. به ویرایشگر نمودار خواهید رسید. در اینجا می توانید رنگ میله های خود را انتخاب کنید ، افسانه خود را تنظیم کنید یا خطوط شبکه را اضافه کنید. به احتمال زیاد ، اصلی ترین کاری که می خواهید در اینجا انجام دهید تنظیم افسانه است.

در اکسل ، روی نمودار کلیک کنید ، سپس “نمودار طراحی” و “قالب” را در روبان بالا انتخاب کنید تا نمودار همانطور که می خواهید ظاهر شود.

Waterfall chart example with positive and negative intermediate values.

روند ایجاد نمودار آبشار دستی می تواند دردسر ساز شود. خوشبختانه ، شما همچنین می توانید یک نمودار آبشار با استفاده از یک ابزار داشبورد اختصاصی ایجاد کنید. به عنوان مثال ، HubSpot داشبورد و نرم افزار گزارش بازاریابی را ارائه می دهد که می توانید استفاده کنید برای %20%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF%20%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%20%20%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87%20%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF%20%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1%20%D8%AF%D8%B1%20HubSpot%20

%0A

%201%20%D8%A8%D9%87%20%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%AA%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D9%87%20%D9%88%20%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%20%D8%A8%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF.%20%20%D9%BE%D8%B3%20%D8%A7%D8%B2%20%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF%20%D8%A8%D9%87%20%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%84%20%D8%AE%D9%88%D8%AF%20%D8%8C%20%D8%A8%D8%B1%20%D8%B1%D9%88%DB%8C%20%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87%20%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D8%AA%20%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87%20%D9%88%20%D8%A8%D8%B1%20%D8%B1%D9%88%DB%8C%20%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%AA%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D9%87%20%D9%88%20%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%20%DA%A9%D9%84%DB%8C%DA%A9%20%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF.%20%0A

%20

2. آنچه را می خواهید ردیابی کنید انتخاب کنید.

در مرحله بعد ، آنچه را می خواهید ردیابی کنید انتخاب می کنید. شاید شما بخواهید ترافیک وبلاگ را مانند آنچه در مثال بالا انجام دادیم ، تحلیل کنید. یا شاید بخواهید تجزیه و تحلیل های مربوط به یک کمپین خاص را مرور کنید.

در هر صورت ، می توانید آنچه را که می خواهید در ابزارهای تجزیه و تحلیل ردیابی کنید ، انتخاب کنید.

HubSpot Analytics tool can build charts for your reports.

3 نوع نمودار را انتخاب کنید.

سرانجام ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که نمودار سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید. در حال حاضر ، می توانید بین یک نمودار منطقه ، نمودار ستون ، نمودار خط یا یک نمودار ترکیبی انتخاب کنید. شما می خواهید “ستون” را انتخاب کنید که نزدیکترین حالت به قالب نمودار آبشار باشد.

HubSpot analytics tool can build reports for marketing, sales, and service.

آنالیز آبشار

اکنون که نمودار آبشار دارید ، زمان تجزیه و تحلیل آن فرا رسیده است.

برای تکرار ، در اینجا نحوه درک نمودار آبشار خود آورده شده است:

  • نمودار آبشار مجموعه ای از مقادیر منفی و مثبت را نشان می دهد. هر مقداری بعد از آن مقدار را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • به عنوان مثال ، اگر یک هفته 3 امتیاز از دست بدهید ، مقدار بعدی این حساب را در نظر می گیرد. اگر 5 لید به دست آورید ، نمودار آبشار از مقدار -3 به عنوان نقطه شروع استفاده می کند ، به طوری که نقطه پایان شما 2 لید است.
  • هر ستون برای تشخیص مقادیر مثبت از منفی کدگذاری شده است.

و نحوه تجزیه و تحلیل آن در اینجا است.

محدوده زمانی را با بیشترین تلفات بررسی کنید.

کدام ماه ها یا هفته ها بیشترین ضرر را دیدید؟ دیدن و درک این ارقام مهم است تا از نمودار خود بیشترین بهره را ببرید. از آنجا می توانید برای آن ماه ها عیب یابی کرده یا استراتژی جدیدی ارائه دهید.

بازه های زمانی را با بیشترین سود بررسی کنید.

برعکس ، به بازه های زمانی که بیشترین دستاوردها را داشته اند نگاه کنید. شما می خواهید از آنچه در آن ماه ها انجام داده اید – یا روند تحقیقاتی که باعث تقویت شما در آن زمان ها شده است – تقلید کنید.

تغییر خالص را در کل بازه زمانی بررسی کنید.

از ابتدا تا انتها ، چقدر تفاوت دیدید؟ آیا اختلاف مثبت بود یا منفی؟ آیا ممکن است کسب و کار شما نتایج بهتری داشته باشد؟

پس از اجرای یک استراتژی جدید ، به سود و زیان هفته به هفته نگاه کنید.

پس از ایجاد یک استراتژی جدید ، مفید خواهد بود که از نمودار آبشار استفاده کنید تا ببینید این امر چگونه از هفته به هفته بر شما تأثیر می گذارد – خواه نتایج مثبت یا منفی بیشتری مشاهده کنید.

برای تجزیه و تحلیل بهتر عملکرد خود از نمودار آبشار استفاده کنید

برای اطمینان از اینکه دامنه کامل تجزیه و تحلیل خود را بررسی می کنید ، توصیه می کنیم یک نمودار آبشار تهیه کنید. این یک ابزار ارزشمند تجسم داده است که به شما کمک می کند تجزیه و تحلیل خود را به طور متوالی درک کنید. دیگر لازم نیست به نمودارهای خط معمولی اعتماد کنید – با یک نمودار آبشار ، سود و زیان خود را با گذشت زمان در سطح بسیار دقیق تری درک خواهید کرد.

یادداشت سردبیر: این پست در اصل در ماه مه 2011 منتشر شد و برای شادابی ، دقت و جامعیت به روز شده است.

HubSpot can create various chart types.


نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *